O Wspólnocie

Emaus
…to wspólnota ludzi doświadczonych przez los. Niektórzy z nas byli bezrobotni, inni stracili domy. Założyliśmy wspólnotę, by razem pracować na godne życie. Zarabiamy na swoje utrzymanie. Jak? Dzięki Twojej pomocy…

Zbieramy używane meble, ubrania, sprzęt elektroniczny, drobiazgi. Rzeczy, których już nie potrzebujesz. W razie potrzeby naprawiamy je lub odnawiamy, by mogły jeszcze komuś posłużyć.

HISTORIA
Ruch Emaus powstał w latach pięćdziesiątych we Francji. Jego pomysłodawcą był Ojciec Piotr – ksiądz, opiekujący się bezdomnymi rodzinami. Kiedy wspólnota zaczęła borykać się z problemami finansowymi – za radą swoich podopiecznych – postanowił zarabiać na segregacji odpadów. Początkowo członkowie wspólnoty zbierali złom. Obecnie utrzymują się dzięki renowacji i sprzedaży używanych mebli, ubrań i sprzętów.

EMAUS TERAZ
Na świecie działa ponad trzysta wspólnot zorganizowanych według idei Ojca Piotra. Ruch Emaus jest obecny w czterdziestu krajach na pięciu kontynentach. Do Polski trafił w 1995 roku. Otwarto wówczas pierwszą wspólnotę w Krężnicy Jarej. Emaus nowosądecki, z którego wywodzi się wspólnota krakowska, działa od 1999 r.

KRAKÓW
W Krakowie działamy od kwietnia 2003 roku. Prowadzimy tu sklep: na parterze oferujemy meble i sprzęt AGD, na piętrze ubrania i książki. Podarowane przez ludzi przedmioty własnoręcznie naprawiamy w warsztatach elektrycznym i stolarskim. Organizujemy także przeprowadzki, odnawiamy stare meble. Dzięki uzyskiwanemu dochodowi dziesięciu z nas ma gdzie mieszkać.

NOWY SĄCZ
Jesteśmy 15 lat przy ul. Szwedzkiej 18, tutaj od roku 1999 rozpoczęliśmy działania w duchu Emaus. Tutaj dzięki pomocy wielu Wspólnot z Europy dokonaliśmy ogromnej rozbudowy i modernizacji obiektu w czasie której “narodziła się” Wspólnota Emaus. Dzisiaj pracujemy razem na godne i uczciwe życie, na rzecz budowania bardziej sprawiedliwego społeczeństwa oraz pomocy tym którzy doświadczają ubóstwa i wykluczenia.

PARTNERZY
Od wielu lat wspólpracujemy blisko z Wspólnotami Emaus w Kolonii (Niemcy), Neuilly Plaisance, Roanne, Association Emmaus (Francja), Westervik, Helsinki (Finlandia), La Chaux De Fonds(Szwajcaria), czy też ze Stowarzyszeniem Oselya we Lwowie (Ukraina).

EMAUS w MEDIACH

http://www.dailymotion.com/video/xhgxqv_emaus-budowa_lifestyleundefined

http://www.dailymotion.com/video/x55kdu_inauguracja-emaus-nowy-sacz-2002-z_lifestyleundefined

http://www.dailymotion.com/video/x53x99_emaus-krakow-nowa-huta_lifestyleundefined

http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/patrole-emaus-pomoga-bezdomnym-chcemy-dac-alternatywe,40184#.VMqu6miG_h4